Need help now?
Power Bob Ultra Base with Twilight 15.5'' Twin XL Plush Mattress $2,699.00
Stay cool and comfortable!
| Name | Power Bob Ultra Base with Twilight 15.5'' Twin XL Plush Mattress |
| Summary | Stay cool and comfortable! |
| SKU | 20099197 |
| Dimensions | 38"W x 80"D x 29.5"H |
| Color | |
| Height | 29.5" |
| Weight | 73.0 lbs |
| Width | 38" |
| Depth | 80" |
| Collection Name | Twilight |
| Features | <ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span class='product-features_list_value_info'>Adjustable Height Legs</span></li></ul><ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span role='tooltip' tabindex='0' tooltip='If your new mattress/foundation is delivered via BOBtastic White Glove Delivery, the team will remove your old mattress/foundation! Old mattresses/foundations must be in safe and sanitary condition. This service is not available for mattresses/foundations that are delivered via BOBtastic Threshold Delivery, No-Contact Delivery and FedEx.' class='product-features_list_value_aslinkdotted_line'>BOBtastic Mattress Takeaway</span></li></ul><ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span role='tooltip' tabindex='0' tooltip='Bob-O-Pedic® Gel Memory Foam features state-of-the-art temperature sensitive memory foam that is infused with gel for temperature regulation and pressure relief.' class='product-features_list_value_aslinkdotted_line'>Bob-O-Pedic® Gel Memory Foam</span></li></ul> |
| Pressure Relief | 5 |
| Mattress Layers | Bob-O-Pedic Memory Foam with charcoal, Cooling cover, Bob-O-Pedic Gel Memory Foam, Convoluted foam, Plush comfort foam, Base foam, Cooling cover, Support foam |
| Motion Isolation | 5 |
| Temp Regulation | 5 |
| Warranty | 20 Years |
| Mattress Thickness | 15.5'' |
| Mattress Construction | Memory Foam |
| Mattress Tailoring | Tight Top |
| Comfort | Plush |
| Firmness | 3 |
Link















