Need help now?
Forte Gray Manual Recliner $399.00
You could say that reclining is my forte.
| Name | Forte Gray Manual Recliner |
| Summary | You could say that reclining is my forte. |
| SKU | 20039546001 |
| Dimensions | 33.8"W x 38.5"D x 42"H |
| Color | |
| Height | 42" |
| Weight | 54.0 lbs |
| Width | 33.8" |
| Depth | 38.5" |
| Collection Name | Forte |
| Primary Material | Fabric - Polyester |
| Style | Transitional |
| BOP Memory Foam | True |
| Features | <ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span role='tooltip' tabindex='0' tooltip='State-of-the-art temperature sensitive memory foam that conforms to the shape of your body for increased comfort, gentle support and pressure relief.' class='product-features_list_value_aslink dotted_line'>Bob-O-Pedic Memory Foam</span></li></ul><ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span role='tooltip' tabindex='0' tooltip=' CertiPUR-US® Certified Foam in all of my mattresses and most upholstery items meet strict quality and safety standards of the CertiPUR-US® program.' class='product-features_list_value_aslink dotted_line'>CertiPUR-US® Certified Foam</span></li></li></ul><ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span class='product-features_list_value_info'>Contrasting Stitch</span></li></ul><ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span class='product-features_list_value_info'>Swivel</span></li></ul> |
| Arm Thickness | 7.5'' |
| Arm Height | 24'' |
| Seat Height | 18.5'' |
| Seat Depth | 21'' |
| Seat Construction | 1.8 density foam cushions plus a layer of Bob-O-Pedic Memory Foam |
Link






















