Need help now?
Power Bob Ultra Base with Signature Gel 13.5'' California King Plush Mattress $2,799.00
This way for your best sleep yet
| Name | Power Bob Ultra Base with Signature Gel 13.5'' California King Plush Mattress |
| Summary | This way for your best sleep yet |
| SKU | 20099612 |
| Dimensions | 84"W x 72"D x 27.5"H |
| Color | |
| Height | 27.5" |
| Weight | 0.0 lbs |
| Width | 84" |
| Depth | 72" |
| Collection Name | Signature |
| Features | <ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span class='product-features_list_value_info'>Adjustable Height Legs</span></li></ul><ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span role='tooltip' tabindex='0' tooltip='If your new mattress/foundation is delivered via BOBtastic White Glove Delivery, the team will remove your old mattress/foundation! Old mattresses/foundations must be in safe and sanitary condition. This service is not available for mattresses/foundations that are delivered via BOBtastic Threshold Delivery, No-Contact Delivery and FedEx.' class='product-features_list_value_aslinkdotted_line'>BOBtastic Mattress Takeaway</span></li></ul><ul class='product-features_list'><li class='product-features_list_value'><span class='product-features_list_value_info'>Platform/Storage Bed Compatible</span></li></ul> |
| Pressure Relief | 5 |
| Mattress Layers | Cooling cover, gel memory foam, memory foam, transition foam, base foam. |
| Motion Isolation | 5 |
| Temp Regulation | 5 |
| Warranty | 20 Years |
| Mattress Thickness | 13.5'' |
| Mattress Construction | Memory Foam |
| Mattress Tailoring | Tight Top |
| Comfort | Plush |
| Firmness | 4 |
Link






















